Ulfberht Kılıcı

Orta çağ savaşlarından konu açıldığı zaman aklımıza ilk gelen savaş malzemelerinden birisi kılıçlardır. Barutun bulunmasından hemen önce kılıçlar, düşmanları alt etmede kullanılan en iyi seçeneklerden birisiydi. Eski çağlarda iyi kalitede bir kılıca sahip olmak için yüklü bir miktar ödemek gerekliydi. İşte Viking dönemiyle özdeşleştirilmiş Ulfberht kılıçları, yüksek kaliteli sayabileceğimiz o kılıçlardan birisidir. Öyle ki, bir Ulfberht kılıcına sahip olmak yüksek statünün ve zenginliğin sembolü haline gelmiştir. 

 Bu kılıçları diğerlerinden daha üstün kılan özellikleri; çok daha keskin, sert, güçlü ve esnek olmalarıydı. Üstün özelliklerini belirleyen en önemli etkenler, içindeki karbon dağılımı ve malzemenin saflığıydı. Bildiğimiz üzere çelik, demir ve karbonun belli oranlarda alaşımlanmasıyla oluşan bir malzemedir. İşte bu kılıçların neredeyse hepsi yüksek karbonlu çelikten yapılmıştı. Dönemindeki diğer kılıçlara kıyasla üç kat daha fazla karbon oranına ve saflığa sahip olmakla beraber diğerlerinin aksine tek parça şeklinde üretilmiştir.

 Ulfberht kılıçlarının üretiminde “Damascus (Şam, Wootz) çeliği” olarak adlandırılan pota çelik türünün elde edilmesinde kullanılan tekniklerle aynı tekniklerin kullanıldığı düşünülmektedir. Bu tekniklerin en önemli özelliklerinden birisi malzemenin içerisinde neredeyse hiç empürite ve inklüzyonların oluşmaması ve bunun sonucu olarak da kılıcın sünekliği, darbe dayanımı ve korozyon direncinin bir hayli yüksek olmasıydı.

 Vikinglerde kılıcın sertleşmesi için kullanılan yöntemlerden biri de karbürizasyondur. Kılıç içerisindeki demirin karbonla karışımından dendrit adı verilen kristal yapılar oluşur. Pota çeliğinin bu kristal yapısı, kılıcın mekanik özelliklerini belirleyen en önemli faktördür. Karbon, demiri sertleştirip kılıcın daha dayanıklı olmasını sağlar. Ancak yapılan ısıl işlemin kalitesinin de dayanıklılık üzerinde önemli etkisi olduğu görülmüştür.

 Günümüze kadar ulaşabilmiş Ulfberht kılıcı olduğu düşünülen yalnızca 170 kılıç olduğu biliniyor. Hepsi geleneksel Viking tarzıyla üretilmiş olup uzun, çift köşeli ve kabzanın üzerindeki düz çubuğa sahiplerdi ve hepsinin üzerinde “Ulfberht” yazıyordu. Kılıcın kullanılmaya başlanmasından bir süre sonra tıpkı orijinalindeki gibi üzerinde “Ulfberht” yazısı damgalanmış şekilde sahteleri üretilmeye başlandı ancak bu durum birçok savaşçının trajik bir şekilde ölmesiyle sonuçlandı. Ulfberht kılıçlarını kimin, nasıl ürettiği hâlâ gizemini korumakta.

 

 

 

 

Selin Nur TUKELMAN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

Kaynak:   allthatsinteresting.com, Ulfberht Swords: Unlocking to Mysteries Of the Viking Blades.           

                kararsizin.com, Ulfberht Kılıcı, Günümüzde Bile Yapılması Mümkün Olmayan Kılıç.

                uni-kiel.de, Ulfberht Swords.

               Williams, A., Crucible steel in medieval European and Indian swords ” Ulfberht ” sword.

                UluBAT Blog, Viking Toplumu ve Genetiği

 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir