Temperli Cam Nedir ?

Temperli yani sertleştirilmiş cam günümüzde birçok uygulama alanına sahip oldukça önemli bir malzemedir. Küresel çapta bir camın temperli cam olarak adlandırılması için en az 10.000 psi yüzey sıkıştırması veya en az 9.700 psi kenar sıkıştırması testlerini başarıyla geçmesi gerekir.

Temperli cam, normal cama kıyasla ortalama 4-5 kat daha güçlüdür. Ancak güçlü olmasının yanında en önemli özelliği kırılma esnasında verdiği davranıştır. Temperlemeyi tek cümleyle basitleştirecek olursak; dış yüzeyleri sıkıştırma ve iç kısımları gerdirme diyebiliriz. Bu sayede cam kırılsa dahi, o her zaman bildiğimiz sivri köşelere ve keskinliğe sahip formdan ziyade daha küçük ovalimsi kırılmalara sebep olur ve kırılırken sıçrama mesafesini aza indirir ve kırılan cam bir bütün olarak kalmaya yatkındır. Tüm bu özellikler neticesinde kaza sonucu yaralanma olasılığı oldukça aza indirilir.

Temperli cam, imalat sürecindeki camın çok hızlı bir şekilde soğutulmasıyla elde edilir. Araç camları, duşakabin camları, mobil ekran koruyucu camlar gibi birçok kullanım alanı mevcuttur.

 

 

Berk MERTOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 

 

 

Kaynak:   bendheim.com, What is tempered glass ?

               Wikipedia, Tempered Glass

               info.glass.com, Tempered Glass

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir