Plütonyum Nedir ?

Plütonyum elementi ‘Pu’ ile gösterilir. Oda koşullarında katı fazda bulunur. Tüm plütonyum izotopları radyoaktiftir. İnsanlara etki eden en zehirli madde olarak bilinir. Nükleer enerji endüstrisinin bir yan ürünüdür ve genellikle doğada bulunmaz.

Plütonyum metal olmasına rağmen mıknatısa tutunmaz. Bu davranış bilim insanlarının kafasını yıllardır karıştırmıştır. Rutgers Üniversitesi fizikçileri bir araştırma yapmış ve bu duruma ilişkin teorik temeli ilk kez 2007 yılında ortaya koymuşlar. Atomların son orbitalindeki eşleşmemiş elektronlar bize yapışma özelliğini yani mıknatıslanma özelliğini verir. Plütonyumun son orbitalinde ise üç farklı yapılandırma arasında anlık değişim oluyor ve aynı zamanda üç hali birden görülebiliyor. Son orbitaldeki bu sürekli değişim neden manyatik olmadığını açıklıyor.

Plütonyum en fazla enerji elde etmek için kullanılmaktadır. Hızlı nötron reaktörlerindeki ana yakıttır. Radyoizotop termoelektrik jeneratörleri kullanarak uzay sondaları için elektrik üretmekte kullanılır. Nükleer silah ve nükleer reaktörlerde de kullanılmaktadır.

 

Seray BOZKURT

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

 

Kaynaklar

  • evrimagaci.org, Plütonyum.
  • bilim.org, Plütonyum Neden Başka Metaller Gibi Davranmıyor ?
2+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir