Östemperleme Nedir ?

Östemperleme; orta karbonludan yüksek karbonluya kadar değişen demir alaşımlarına uygulanan, yapının %100 alt beynite dönüştürülmesi için uygulanan bir ısıl işlemdir. Östenit sıcaklığına ısıtılan malzeme, martenzit oluşum sıcaklığının üzerinde bir sıcaklığa su verilir. Yeterince uzun süre bekletilen dengesiz östenit %100 beynite dönüştürülür.

Martenzitik yapıdan çok daha dayanıklı olmakla birlikte martenzitik yapı kadar sert bir yapı elde edilmiş olur. Kazandığı mekanik özelliklerin yanında çok yüksek bir aşınma dayanımına sahip olarak; yüksek gerilmelere, ağır yük altında sürtünme aşınmasına ve darbeli çalışmaya elverişli hale gelmektedir. Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda yay üretiminde kullanılan olmazsa olmaz bir ısıl işlem türüdür.

Minimum distorsiyon, daha sünek yapı, sürekli ve homojen sertlik, yüksek aşınma dayanımı, yüksek çarpılma ve yorulma dayanımı, hidrojen gevrekliğine dayanım; östemperleme ısıl işlemiyle malzeme üzerinde kazanacağımız önemli avantajlardan birkaçıdır.

 

Berke GÜLTEKİN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

9+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir