Nanoteknoloji Nedir ?

Nanoteknoloji genel anlamda nanometre ölçüsündeki malzemeleri üreten, kullanan ve gelişmesini amaçlayan mühendislik ve kimya biliminin oluşturduğu hibrit bir bilim dalıdır.

Nanoteknoloji ilk olarak nöbel ödüllü fizikçi Richard Feynman tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bir nanometre bir metrenin bir milyarda birine eşittir. Örneğin bir saç telinin ortalama kalınlığı elli bin nanometredir. Malzemelerin Nano ölçeğe yaklaştıkça fiziksel davranışlarında normal sistemlere kıyasla özgün ve yararlı özelliklerin değişimleri görülür. Nano ölçekteki altın parçalarının ölçeğe yaklaşımlarına göre renklerinin değişmesi değişen fiziksel davranışlara örnek verilebilir. Nanoteknoloji uygulamaları ile mekanik, uzay, moleküler biyoloji, mühendislik gibi birçok bilim alanı ilgilenmektedir. Moleküler boyutlara inildiğinde maddenin yüzeyi hacmine oranla büyür ve bu durum maddeye sağlamlık kazandırır.

Örneğin; uzayda koşullar nedeniyle yüksek dayanıklılığa sahip malzemeler kullanılması gerekmektedir. Roket ve uzay istasyonları için ısıya dayanıklı nano yapılı kaplamalar ve nano ölçekte aygıtlar kullanılmaktadır. Tıp, savunma sanayii gibi birçok alanda da etkisini göstermeye devam etmiştir. Nanoteknolojinin işleyişi moleküler özelliklere ve moleküler üretimlere dayanıyor. Moleküler üretim sayesinde malzemelerin yeniden kullanılması çevre kirliliğine yol açmayacağını belirtiyor.

Nanoteknoloji ile üretilen ürünlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kamera lensleri, likit kristal ekranlar (LCD), yüksek performanslı piller, milyonlarca kez küçültülebilen yazılar, elektrik üretebilen paneller ürünlere örnek verilirken, nanoteknolojinin desteklediği kanser hücreleri ile savaşan ve vücudun diğer bölgelerini etkilemeyen nano partiküllerin bulunması, nano robotlar ile hücrelerin onarılıp bağışıklığın kontrol edilmesi gibi projeler günümüzde araştırılıyor ve gerçekleştirilmesi bekleniyor. Nanoteknolojinin hayatlarımıza birçok yararı vardır. Yaşam kalitesinin artışı, zaman ve maliyet kaybının en aza inmesi bu yararlara örnek gösterilebilir. Hemen hemen her teknolojinin yararı yanında zararları da mevcuttur. Nanoteknolojik kameralar ve mikrofonlar insanların izlenmesini dinlenmesini sağlayabilir ve kişinin özel hayatını riske sokabilme ihtimali de vardır. Bu nedenle “nanoetik” kavramı ortaya çıkmıştır. Günümüzde tüp bebek, klonlama gibi düşünceler nanoteknoloji sayesinde gerçekleştirilmiştir. Sürekli gelişen ve yaygınlaşan bir alan olan nanoteknolojinin gelecekteki rolünün çok büyük olacağı, insanlığa çok fazla faydasının olacağı ve birçok araştırmaya ilham olacağı görülmektedir.

 

 

Gülce GÜDÜCÜ

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

Eskişehir Teknik Üniversitesi

 

Kaynak :  www.mediaclick.com, Nanoteknoloji Nedir ?, Aralık 2020

                 www.researchgate.com, Nanoteknoloji Nedir ?, Aralık 2020

                 ucnoktaaforizma.wordpress.com, Nanoteknoloji, Aralık 2020

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir