Nanoteknoloji Nedir ?

NANO bir ölçü birimi olup, Yunanca “Cüce” anlamındaki Nanos kelimesinden türetilmiştir. Bir şeyin milyarda biri demektir. Nanometre bir metrenin milyarda biridir. Diğer tabiriyle milimetrenin milyonda biri, mikronun binde biridir. Bu o kadar küçük ölçü birimidir ki bunu daha iyi kavrayabilmemiz için bizim çok çok küçük diye tanımladığımız bazı nesnelerle mukayese ettiğimizde;

– İnsan saç telinin çapı : 80.000 nanometre (nm) dir.

– Glikozun boyutu : 1 nm’dir.

– DNA Boyutu : 2,5 nm’dir.

– Kanser hücresi : 10000 nm’dir.

– Hücre Boyutu : 1000 nm’dir.

– Kitaptaki (İ) harfindeki nokta yaklaşık : 1.000.000 nm’dir.

– Virüsün büyüklüğü : 100 nm’dir.

-Tenistopu büyüklüğü : 100000000 nm’dir.

 Nano bir ölçek, Nanoteknoloji de o ölçekte geliştirilen teknolojiler anlamına geliyor, bu yüzden nanobilim ve nanoteknoloji ile uğraşmak çok disiplinli bir durumdur; hedefi belirli bir konu değil; işbirliği gerektiren, birçok araştırmayı içine alan geniş bir kapsama alanını oluşturur. Nano sadece bir ölçü derecesi olduğu için nanoteknolojinin malzeme üretiminden başlayarak, elektronik, manyetik, optik, mekanik, ve biyomedikal amaçlı işlemler gibi birçok disiplini de kapsayan geniş bir uygulama alanı bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan mühendislik malzemelerinin birçok özelliği mikrometreden büyük boyuttaki iç yapılarından (tane, kristal) kaynaklanmaktadır. Nano malzemeler ise, üstün özelliklerini, mikrometreden 10 ile birkaç yüz kat daha küçük boyuttaki yapılara borçludurlar. Yakın zamanda bu alanda yapılan çalışmalar, nano boyutlu malzeme, aygıt ve sistemlerin üretimi, karakterizasyonu ve uygulamaları üzerinde yoğunlaşmıştır.Artık nanoteknoloji sayesinde süper kompüterlere mikroskop altında bakılabilecek, bir milyon sinema filmi alabilen DVD ler yapılabilecek, insan vücudunun içinde hastalıklı dokuyu bulup iyileştiren, ameliyat yapan nano robotlar kullanılabilecek, insan beyninin kapasitesi ek nano hafızalarla güçlendirilebilecek, birim ağırlık başına şuandakinden 50 kat daha hafif ve çok daha dayanıklı malzemeler üretilebilecek. Yine günlük yaşamda kullanılan tekstil ürünleri gibi ürünlerin değişebileceği gibi, uzay araştırmalarında ve havacılıkta da yeni roket ve uçak tasarımlarının ortaya çıkması mümkün olacaktır. Bütün bu gelişmeler dünyayı yeniden şekillendirebilecek bilimsel ve teknolojik devrim niteliğindedir.

 

Türkiye’de Nanoteknoloji Atılımları

Nanoteknolojinin 2025 yılı itibariyle hayatımızı büyük ölçüde etkileyeceği düşünülmektedir. Türkiye de şimdiden nanoteknolojiyi üretir hale gelebilmek için uygun adımlar atmaya başlamıştır. Tübitak’ın 2023 Vizyon Programı’nda nanoteknoloji yer almış ve yol haritası oluşturulmuştur.

Türkiye’nin her yerinden araştırmacılar UNAM’ın bu imkanlanlarından yararlanabilmektedir. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, TÜBİTAK MAM, gibi merkezler de nanoteknoloji araştırması yapılan yerlerdendir. Ülkemizde nanoteknoloji ile ilgili etkinlikler de yapılmaktadır. Bunlardan bazıları 4 yıldan beri yapılan NANO TR konferansları, 22-23 Aralık 2008 tarihleri arasında Sabancı Center’daki “Nanoteknoloji Pazarı”‘dır. Şu anda Türkiye’de yeni kurulan 13 tane nanoteknoloji şirketi vardır. Büyük şirketlerin de nanoteknolojik ürünleri piyasaya sürülmüştür.

 

Semanur TURGUT

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

One thought on “Nanoteknoloji Nedir ?

  • Ekim 10, 2020 tarihinde, saat 6:12 pm
    Permalink

    Gayet bilgilendirici olmuş tam da aradığım konuydu gerekli bilgileri buldum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir