Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Okumak

Öncelikle herkese merhabalar, dilerim ki bu yazı yola henüz başlamamış tercih dönemindeki arkadaşlarım veya yatay geçiş düşünen diğer öğrenci arkadaşlarıma ufak dahi olsa bir kılavuz niteliği taşıyabilir. Tüm bu arkadaşlarım için her şeyin gönüllerince olmasını diledikten sonra konuya hallice geçebilirim.

Türkiye’nin en büyük turizm şehri olan Muğla’nın merkez ilçesi olan Menteşe’de bulunan ana kampüste bulunan mühendislik fakültesi içerisinde yer alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü; kampüsün sunduğu; yüzme havuzundan spor salonuna, göletten minik de olsa bir hayvan barınağına, birçok kafeteryadan zincir market şubelerine kadar ortalama bir kampüs deneyiminin üstünde kendine yer buluyor diyebilirim. İçerisinde 7/24 açık olan oldukça büyük bir kütüphanenin de bulunduğu kampüsümüz final ve vize zamanlarında öğrencilerin ortak noktası olabiliyor.

Bu üniversitede bu bölümü okumanın en büyük avantajlarından bir tanesi kesinlikle alınan eğitimin %100 İngilizce olmasıyla birlikte, birçok çoğu üniversitenin aksine öğretim kadrosunun tamamının Metalurji ve Malzeme Mühendisliği diplomasına sahip öğretim üyeleri tarafından verilmesidir. Bu cümle sizlere birazcık garip gelse de, ülke genelinde bu bölümde bulunan nitelikle öğretim elemanı azlığı sebebiyle birçok üniversitede ana dalı bu bölün üzerinde olmayan, kadro birimi başka mühendislik alanlarına sahip hocalardan dersler alabiliyorsunuz, bu bölümümüzde sıfıra indirgenmiş durumda olduğundan, mesleği gerçekten bu olan kişilerden eğitim almak oldukça keyifli ve besleyici olabiliyor.

Oldukça istekli öğretim üyelerine sahip olan bölümümüzde, laboratuvar olanakları ise oldukça yüksek seviyede bulunuyor.

Okulumuz bölümünün uluslararası geçerlilik sertifikası olan ‘MÜDEK AKREDİTASYONU’ na da sahip olduğunu söylemekte yarar var, keza bildiğiniz üzere bu akreditasyon sizin diplomanıza uluslararası geçerlilik kazandıracak olup, tüm dünyada kabul gören bir mühendis olacağınızı sizlere temin eder.

Toplamda 2 yaz dönemi stajına sahip olan bölümümüz benim de bünyesinde başkan yardımcılığı görevini üstelendiğim Metalurji ve Malzeme Topluluğu (muglammt) ile sektör ve öğrenciler arasında oldukça iyi bir köprü görevi sunarken, yönetim kurulu başkanlarından NASA Mühendislerine kadar konuk konuşmacılar alıp öğrencileri bir nebze olsun sektörde önde başlamalarına imkan tanımaktadır.

Erasmus değişim programında, Portekiz, İspanya, Polonya ve Bulgaristan gibi çeşitli ülkelerle işbirliği içerisinden aktif olarak bulunan bölümümüz bu konuda da öğrencilerine yeterli bir seviye sunmaktadır.

Tüm bunlar birlikte bu bölümü Muğla’da okumanın en olumsuz yanı ise, şehrin öğrenci ağırlıklı geçim yollarına sahip olması sebebiyle kira ve gıda fiyatlarının biraz yükseklik göstermesi denilebilir.

Aklınızdaki karışıklıkları biraz olsun silmenin umuduyla yazdığım bu yazı umarım sizler için faydalı bilgiler içerebilir. Herkese dilediği hedeflere ulaşması temennisi ile.

 

 

Berk MERTOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir