Metalurji Bilseydiniz Titanik Batmazdı

Muhteşem bir film konusu olan, döneminin en büyük ve asla batmaz denilen devasa gemisi Titanik, daha ilk seferinde kendini okyanusun dibinde bulmuştur.

Mürettebat tarafından fark edilmeyen bir buzdağına çarpmış ve bu buzdağı geminin sancak tarafını sert bir şekilde kazımıştır. Ardından geminin içerisinde bir yarık açıldığı raporlanmıştır. Görünen o ki Titanik, yanlış malzeme seçiminin kurbanı olmuştur.

Titanik’in yapımında kullanılan çeliğin darbe geçiş sıcaklığı düşünülmeden seçilmesi, geminin ani bir yükte (buz dağı) ve sıcaklıkta (-…) çatlamasına akabinde kırılmasına neden oldu. Gemi, malzeme seçiminde kullanılacak sıcaklığa göre Charpy Çentik Darbe testine tabi tutulmalıydı. Buna göre uygun bir malzeme seçilebilirdi. Uygun malzeme seçimiyle birlikte enerjiyi absorblayabilecek ve çatlak çekirdeklenmesini minimize edebilecekti.

Bazı metal ve polimerler belirli bir sıcaklığın altına indiklerinde gevrek (sert) özellikler kazanıp sünek veya viskoz özelliklerini kaybetmeye başlar. Bu sıcaklığa camsı geçiş sıcaklığı denir. Çeliğin içinde bulunan karbon oranı arttıkça kırılma tokluğunun arttığı ancak camsı geçiş sıcaklığının altına inildiğinde ise tahtadan hallice bir malzeme haline gelindiği görülmektedir. Titanik, camsı geçiş sıcaklığından etkilenmeyen malzemelerle üretilmiş olsaydı buzdağına çarptığında kendisi kritik bir hasar almadan buzdağının altında kalan kısmını kopararak yoluna devam edebilecekti.

 

Ece TEZÇİ

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Kocaeli Üniversitesi

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir