MDF Nasıl Üretilir ?

Konu mobilyalara, mutfak dolaplarına ve bu tarz ürünlere geldiğinde hepimiz MDF mobilya ismini duyarız. MDF-Medium Density Fiberboard ismini İngilizce kısaltılmasından almıştır ve Türkçeye çevrildiğinde orta yoğunluklu sunta anlamını alır, yani bir çeşit sunta biçimidir. Genel olarak uzun ömürlü olmasıyla bildiğimiz MDF’ler nasıl üretilir gelin hep birlikte bakalım.

İlk olarak hammaddemiz olan kütüğün kabukları kütükten ayrıştırılır. Kütükten ayrıştırmadan da sunta elde edilebilir ancak bu MDF’yi oluşturmaz. Kabukların ayrılması kütük üzerinde bulunan toprağı ve organik atıkları azaltır ve aynı zamanda daha hızlı bir su tahliyesine olanak sağlar. Kabuk sıyrıldıktan sonra sanayi tipi öğütücü tamburlar kütükler talaş formuna biçimlendirir. Daha sonra bu talaşlar yıkanarak bir nevi kalite kontrol aşamasına tabi tutulur.

Bu işlemle birlikte aynı zamanda kalan kir, toz ve benzeri şeyler de bir kez daha elenmiş olur. Devamında talaşlar erimiş parafin mumuyla kaplanır, bu sayede talaşlar birbirine yapıştırılır ve defibrasyon işlemine geçilir. Bu işlemde yapıştırılan talaşlar sıcak hava kurutucusuyla kurutulur ve hatalı lifler ayrıştırılır. Sonrasında oluşan bu malzeme, hamur oluşturmak için yüksek sıcaklıkta birkaç dakikalığına defibratör içine yerleştirilir. Buradan hamur başka bir reçineyle karıştırılacağı farklı bir üretim hattına girer. Bu esnada balmumu, nem direncini arttırarak MDF’ye istediğimiz özelliklerden birini kazandırır.

Devamında hızla kuruyacağı bir kurutucuya tabi tutulur. Elimizde oluşmuş bu kuru lifler daha sonrasında keçe oluşturma ünitesine yönlendirilir. Burada dağıtım kolları aracılığıyla düz bir mat haline getirilen bant üzerine koyulur. Daha sonra baskı merdaneleriyle MDF’ler istenilen kalınlığa getirilir. Düzeltme testereleri tahtaya istenilen uzunluğu verir. Bu aşamada madde, fiber hasırlar arasında güçlü bir kimyasal bağlanma oluşturmak için sıcak presten geçirilir. Levhalar istenilen ağırlıkta tartılır ve oda sıcaklığında soğutularak MDF formuna dönüşür.

 

 

Berk MERTOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 

 

Kaynak:    pioneerpanelproducts.com, Manufacturing Process of MDF

                  youtube.com, Greenply, Greenply MDF Manufacturing Process at Pantnagar Facility

                  yildizentegre.com, MDF

1+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir