Maglev Treni

Ulaşımda raylı sistemler diğer ulaşım yöntemlerine göre daha ucuz ve güvenli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Raylı sistem her ne kadar ucuz ve güvenli olsa da maalesef yavaş seyahat imkânı verir.

Diğer trenlerden farklı bir ulaşım aracı olan Maglev treni, muhteşem yüksek hızıyla bilinmektedir. Süper iletken mıknatıslar aracılığıyla çalışan bu trenin hızı 550 km/s’i aşmaktadır. Yerden belli bir miktarda havalanarak çalışan Maglev treni, 2004 yılından bu yana Şanghay’da kullanılmaktadır.

Bu teknoloji harikası süper hızlı “uçan” trenin çalışma mekanizması, temelde birbirlerini iten süper iletken mıknatıslara dayanır. Süper iletken mıknatıslar -268 Co sıcaklığa soğutulduklarında trenin havada asılı kalması ve itilmesi için manyetik alan oluştururlar. Bu manyetik alan Maglev rayının beton duvarlarına yerleştirilen basit metalik halkalarla etkileşime girer. Sonrasında bir manyetik alan taşındığında başka bir manyetik alan oluşturan bir elektrik akımı meydana gelir. Bu sayede istenilen sonuca ulaşılmış olunur.

Süper iletkenlerin bu güzel özelliği “Meissner etkisi” olarak adlandırılır. Süper iletkenler diamanyetik davranış sergiler ve mıknatısları iter. Bu sayede çok yüksek akım taşıyabilmektedirler. Süper iletken malzemelerin mıknatısları geri itmesinin bir sonucu olarak süper iletken bir malzemeye mıknatıs yaklaştırılınca havada asılı kaldığı rahatlıkla görülebilir.

Şanghay’da 30 km’lik yolu 7 dakika 20 saniyede alabilen bu trenin maliyeti oldukça yüksek ve günümüz teknolojisiyle kullanımının yaygınlaşması pek mümkün görülmemektedir. Fakat gelişen teknoloji, Maglev trenlerinin yaygınlaşmasında bize umut vadetmektedir.

 

 

 

Nihan ULUSOY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

 

 

Kaynak:  ceyrekmuhendis.com, Süperiletkenler (23 Şubat 2021)

               Ankara Üniversitesi Süperiletken Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi, Taşımacılık/Ulaşım Sektörü ve Süperiletkenlik Uygulamaları (23 Şubat 2021)

               Kaya,Muhammet.” Manyetik Levitasyon MaglevTreni.”t.y.Web. (23 Şubat 2021)

1+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir