Krom Nedir ?

Ergime noktası oldukça yüksek olan genelde çelik grisi ve parlak yapıda sert bir metal olan krom, çelik ve benzeri gibi malzemeler üzerinde kaplama olarak kullanılabilen bir elementtir. Bu malzeme sertlik ve korozyona karşı yüksek direnç özellikleri neticesinde günümüz endüstrisinde kullanılan vazgeçilmez endüstriyel metallerden biridir. Krom dünyada sadece, tek krom cehveri olan kromitten elde edilir, bu cevher ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 1808 yılında keşfedilmiştir.

 

Kromun belli başlı bazı periyodik özellikler ise şöyledir;

Kısaltılışı : Cr

Atom Numarası : 24

Ergime Noktası : 1907 santigrat derece

 

 

KULLANIM ALANLARI

 

Paslanmaz çelik üretiminde krom çok kritik bir öneme sahiptir çünkü çoğu paslanmaz çeliğin yaklaşık olarak %18’i krom içerir, özellikle yüksek sıcaklıklarda çeliği sertleştiren ve korozyona karşı direncini arttırmasını sağlayan krom paslanmaz çelik için çok önemlidir. Krom aynı zamanda süs eşyaları jant kapakları gibi bir çok şeyin kaplanmasında kaplayıcı madde olarak günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız bir malzemedir. Krom süper alaşımlarda da kullanılır; bu alaşımlar genellikle jet motorlarının yüksek sıcaklıkta;  yüksek stresli, kimyasal olarak oksitleyici bir ortamda çalışmasına olanak tanır. Yani krom havacılık endüstrisi için de oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Yüksek sıcaklıkta mukavemetini koruyan bir element olmasından dolayı, yüksek fırınlar ve tuğla, pişirme kağıtları gibi yüksek sıcaklık uygulamaları içeren endüstrilerde de kullanılır. Tuzları ahşapların korunmasında da kullanılır, bu tuzlar ahşapları saldırgan böceklerden ve çürüyen mantarlardan korumakta oldukça etkilidir. Krom aynı zamanda hidrokarbonları işlemek için katalizör olarak da kullanılır. Örneğin; krom oksitlerden hazırlanan Phillips katalizörü, polietilen üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda yapay deri işleme sanayilerinde de kullanılan pigmentleri ve kimyasalları oluşturmak için kullanılır.

 

Berk MERTOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 

 

 

Kaynak:  www.geology.com, Uses of Chromium

                wikipedia.org, Chromium

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir