Karbon Fiber Nedir ?

İpliksi bir yapıya sahip olan karbon fiber veya bir diğer adıyla karbon elyaf, temel bileşenleri orlon, katran ve naylon olan bir kompozit takviye malzemesidir. Karbon fiber, bir öncü maddenin 1000-3000 derece sıcaklık değerleri arasında kontrollü olarak oksidasyon, karbonizasyon ve grafitasyon işlemleriyle üretilmektedir. İçerisindeki orlon ve katran bileşenlerinin kullanımına göre karbon fiber, orlon temelli (PAN) ve katran temelli olmak üzere iki türe ayrılır. Dünya üretiminin %94’lük bir kısmı PAN tabanlı karbon fiber üretirken %6’lık kısmı ise katran temelli karbon fiber üretmektedir. PAN tabanlı karbon fiber üretiminde Amerika, katran temelli karbon fiber üretiminde ise Japonya ön plandadır. 

Karbon fiber malzemenin bilinmesi gereken önemli bir özelliği; çelik malzemeye göre 4,5 kat daha hafif ve 3 kat daha dayanıklı olmasıdır. Diğer takviye malzemeleri göz önüne alındığında en yüksek sertliği ve mukavemeti verir. Piyasada karbon fiberler iki biçimde kullanılmaktadır;

Sürekli Elyaflar: Genellikle dokuma kumaş veya pregreg formunda kullanılırlar ve bütün reçinelerle uyumludurlar.

Kırpılmış Elyaflar: Enjeksiyon kalıplama, basınçlı kaplar ve çeşitli makine elemanlarının üretiminde kullanılmaktadırlar. Bu elyaf biçimi üretiminde kullanıldığı ürüne yüksek mukavemet, sertlik ve iyi korozyon dayanımı sağlar.

 

Doğay DEREBAŞI

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 

Marmara Üniversitesi

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir