Karbon Fiber Nasıl Üretilir ?

Karbon fiber üretimi 4 temel aşamada gerçekleştirilmektedir; oksidasyon,  karbonizasyon, yüzey iyileştirme ve kaplama. Bu aşamaların her biri yüksek kontrol altında titizlikle gerçekleştirilmelidir. Oksidasyon işleminin amacı elyaftan hidrojenin uzaklaştırılıp, oksijenin eklenmesidir. İşlem hava ortamında 300 derece ısıtılması sayesinde gerçekleştirilir ve bu uygulama sırasında elyaflar ilk olarak beyazdan kahverengiye ve ardından siyaha dönüşür. Oksidasyon işlemi tamamlanan elyaflar karbonizasyon işlemi için kesilip grafit teknelerine konur.

Karbonizasyon işlemi, liflerin %100 karbonlaşmasını amaçlayan yanıcı olmayan ortamda 3000 dereceye varan sıcaklıklarda gerçekleştirilen bir üretim aşamasıdır. Bu aşamada uygulanan sıcaklık üretilen karbon fiberin sınıfını belirler.

Yüzey iyileştirme işleminde ise elyaf, kompozit malzemenin reçine daha iyi yapışabilmesi için elektrolitik banyoya yatırılır, nötrleştirilir ve kaplama yapılır. Kaplama aşamasında genellikle epoksi reçine kullanılmaktadır.

 

Berke GÜLTEKİN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

2+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir