Kaizen Nedir ?

Bir toplam kalite yönetimi ilkesidir. Sürekli iyileştirme süreci; tüm çalışanların dahil olduğu, iyileştirmelerin sağlanması için aksiyonların düşük maliyetle gerçekleştirildiği, adım adım ilerleyen bir süreçtir.

Üretim sürecindeki firmalarda küçük bir es geçme, küçük bir hata maliyeti oldukça arttırabilir; üretim planlamada ise yapılacak küçük bir adım üretimi hızlandırabilir.

Kaizen, Japoncadaki kai “değişim” ve zen “daha iyi” anlamına gelen kelimelerin birleşimi ile oluşan, “sürekli iyileştirme” anlamına gelir. Üretimdeki süreci, küçük ama etkili değişiklikler ile daha iyi hale getirmektedir. Sonuçların daha iyi olabilmesi, proseslerin iyileştirilmesine bağlı olduğu için kaizen; üretimde prosese öncelik tanıyan bir yöntemdir.

Kaizen; teknik araçların, üretimde harcanan zamanın ve maliyetin yavaş ancak devamlı olarak iyileştirilmesi ile gerçekleştirilir. Burada amaç sonuçlardan çok sürecin iyileştirilmesidir. Bu sayede kısa vadede oluşan sonuçlarda iyileşme, uzun vadede oluşan sonuçlarda ise gelişme elde edilir. Kaizen’de insan unsurunun diğer üretim süreçlerine göre ayrı bir önemi vardır. Bu sebeple öncelik, takım çalışmasının işleyişidir.

 

Ece TEZÇİ

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Kocaeli Üniversitesi

1+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir