Kabuk Kalıba Döküm Nedir ?

Kabuk kalıba döküm, bozulabilir kalıp yöntemlerinden bir tanesidir. Metal modellerin maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle endüstride genellikle seri üretimler için kullanılmaktadır. Genel anlamda sıcaklığın etkisiyle sertleşen kum bağlayıcı karışımının kabuk haline gelmesiyle oluşturulan kalıplara döküm işlemidir. Bu döküm yönteminde ince taneli kumların kullanılması ve kabuk kalıpların pürüzsüz olması sayesinde kaliteli yüzeyler elde edilmektedir.

 

Kabuk Kalıba Döküm Aşamaları;

 

Model Oluşturma: İstenilen şekillerde oluşturulan metal modeller ısıtılır, bunun sebebi ise ince taneli kum ve bağlayıcıların metal modele yapışarak modelin şeklini almasını sağlamaktır.

 

Kabuk Kalıpların Oluşturulması: Isıtılan model, içerisinde termoset reçine bağlayıcı ile birleştirilmiş ince kum bulunan bir kutu üzerine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra yukarıda da belirtildiği gibi bağlayıcı ve kum karışımı kutunun ters çevrilmesi suretiyle ısıtılmış metal modele temas ettirilerek kabuk halini alması sağlanır. Daha sonra sertleşmenin tam olarak gerçekleşmesi için oluşturulan kabuk, fırında bir süre bekletilir. Yapılan bu işlemler kalıbın yarısı için yapılan işlemlerdir. Diğer yarısı için de aynı prosesler uygulanır ve fırından çıkarılan kalıp yarıları birleştirilip döküm esnasında hareket etmemeleri için sabitlenerek döküme hazır hale getirilir.

 

Döküm İşlemi: Hazır hale gelmiş olan kabuk kalıplara ergimiş metalin dökülmesi işlemidir. Daha sonra katılaşan parça kalıptan ayrılır ve gerekli işlemlerle nihai halini alır.

 

 

Halil BÖREK

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

Kaynak: Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ders Notları, Döküm Prensipleri.

2+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir