Hassas Döküm Nedir ?

Hassas döküm, bozulabilir kalıp yöntemlerinden bir tanesidir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu döküm yöntemi çok karmaşık ve dökümü zor olan parçaların üretiminde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Kısaca bu döküm yöntemi mum modellerin seramik malzemeyle kaplanıp daha sonra mumların seramik kalıptan bertaraf edilmesiyle ergimiş metalin kalıba dökülmesi işlemidir. Hassas dökümle , alüminyum, paslanmaz çelik, çelik ve özel alaşımlar dökülebilmektedir.

 

Hassas Döküm Aşamaları

 

Mum model yapımı; dökümü yapılacak olan parçanın mumdan bir modeli yapılması işlemidir. Birçok farklı yöntemlerle mum modeller yapılabilmektedir. En yaygın olarak enjeksiyon kalıpları kullanılarak modeller yapılırken bu yönteme alternatif olarak 3D yazıcılarda kullanılmaktadır. Oluşturulan modeller adeta bir üzüm salkımı şeklinde yolluklara monte edilir ve bu aşama tamamlanmış olur.

 

Model kaplama; bu aşamada oluşturulan salkım önce seramik çamuruna daldırılır daha sonra seramik tozlarıyla kaplanır. Önemli olan nokta ise kaplamanın gerekli kalınlığa ulaşmasıdır bu yüzden daldırma işlemi istenen kalınlığa ulaşmak için birkaç defa tekrarlanabilir ve kaplanmış model kurumaya bırakılır.

 

Kalıp boşaltma; ergimiş metalin kalıba dökülebilmesi için mum modelin gerekli ısı uygulanarak kalıptan bertaraf edilmesi gerekir.

 

Döküm işlemi; içerisi mum modelden arındırılmış ve yüksek sıcaklıkta ön tavlama işlemine tabi tutulmuş kalıp içerisine ergimiş metal dökülür ve soğumaya bırakılarak katılaşması beklenir.

 

Kalıbın bozulması; dökümü yapılan metal katılaştıktan sonra parçaların da zarar görmesini engelleyen bir yöntem olan titreşimle kalıp dağıtılır ve döküm ortaya çıkarılır.

 

Parçaların yolluktan ayrılması; kalıp bozulduktan sonra ortaya çıkan salkım dökümde bulunan parçalar gerekli işlemlerle yolluktan ayrılır çapaklardan arındırılır ve döküm sırasında oluşan yüzey kusurlarını gidermek için kumlama işlemine tabi tutulur.

 

Kalite kontrol; nihai halini alan döküm parçaların istenen özelliklere sahip olup olmadığını anlamak amacıyla metal analizi , çekme ve sertlik testleri ve bunlara ilave birçok ölçme ve kontrol işlemleri uygulanır.

 

 

Halil BÖREK

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

 

Kaynak: www.unimetal.com.tr , Hassas Döküm

3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir