Grafen Nedir ?

Grafen, en ince karbon atomu katmanında (bir atom kalınlığında) oluştuğu için iki boyutlu kabul ettiğimiz; karbon atomunun bal peteği örgülü yapılarından bir tanesine verilen isimdir. Genellikle ametal maddeler iletken olarak bilinmezler ancak grafen ametal bir malzemedir ve bal peteği şekli sayesinde elektrik, bu bağlardan kolaylıkla iletilebilir. Bu yüzden grafen iyi bir iletkendir. Malzeme dünyasında bilinen en ince ve en hafif nano malzemedir. Elmastan daha güçlü olduğu bilinen grafen, tüyden daha hafif bir malzemedir.

 

 

Grafen teknolojisi sayesinde tenis sporu önemli ölçüde hızlanmış ve gelişmiştir. Genelde yapımında geleneksel karbon kullanılan raketler yeterince güçlü değildir ve çabuk kırılan, ağırlığından dolayı çok fazla efor sarf ettiren raketler haline gelmişlerdir.

 Araştırmacılar bu soruna çözüm olarak en hafif ve en güçlü malzeme olarak grafeni kullanmayı seçtiler. Raket şaftında grafen kullanılarak ağırlığın raket kafasına aktarılması ve raket merkezindeki ağırlık küçültülerek ağırlığın optimal şekilde yeniden dağıtılması sağladılar. Raket kafasının daha yüksek oranda ağırlık kavraması, daha fazla güç ve daha iyi bir manevra kabiliyeti sağlar. Tenis oyuncularının raketinin daha az ağırlıkla her zamankinden daha fazla güç üretebilmesinden ve böylece daha az eforla daha mukavemetli bir hareket sağlayabilmesinden dolayı grafen iyi bir malzeme seçimi olmuştur. Grafenin olağanüstü özellikleri şu anda birçok alanda kullanılmak üzere test ediliyor ve ilerde geleceğe yön veren malzemelerden biri olarak karşımıza çıkacağı düşünülüyor.

 

Gülce GÜDÜCÜ

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

Eskişehir Teknik Üniversitesi

 

 

Kaynak :   Youtube, HEAD Tennis, HEAD Graphene-SHIFTING THE BALANCE POWER

                  Vikipedia.org, Grafen

                  Tazemuhendis.com, Grafen Nedir ? Grafen Nasıl Üretilir ? Grafen Nerelerde Kullanılır ?

 

 

22+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir