Gerilince Işıldayan Malzeme

Mekano-ışıl olarak nitelenen malzemeler ovalandıklarında, büküldüklerinde ve gerildiklerinde ışıldar. Bu sayede kuvvet etkisinde meydana gelebilecek hasarın önceden tespitine imkân tanımaktadır.

ABD’deki Connecticut Üniversitesi’nden Songshen Zeng ve ekibi, bu türden yeni bir malzeme geliştirmiştir. Bu malzeme nadir elementlerden üretilmiş olup gerildiğinde ve UV (morötesi) ışığa tutulduğunda ışıldamaktadır. Geleneksel ışıldayan malzemelerle karşılaştırıldığında, son derece hassas mekanik ışıma ve kolay renk ayarlanabilirliği sunmaktadır. Bu yeni mekano-ışıl malzemeden yapılan elastik bir şerit gerildiğinde, malzemenin moleküler yapısındaki yüklü parçacıklar enerji kazanıp konumlarını değiştirmektedir. Parçacıklar, eski konumlarına döndükleri zaman ise gerilme sırasında kazandıkları fazladan enerjiyi ışık biçiminde yayma davranışı gösterir. Bahsettiğimiz malzeme, binlerce gerilme-gevşeme döngüsünden sonra bile özelliğini koruyarak uzun kullanım ömrü sunmaktadır. Bu yenilikçi malzemenin, banknotlarda kullanılarak sahte banknot üretimini zorlaştırmaya yarayabileceği düşünülmektedir.

 

 

 

Nihan ULUSOY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

 

Kaynaklar

  • Bilim Teknik, Nadir Elementlerden Gerilince Işıldayan Malzeme, 2018.
  • Chen Wu, Songshan Zeng, Zhaofeng Wang, Fu Wang, Hui Zhou, Jiachi Zhang, (2018), Efficient Mechanoluminescent Elastomers for Dual‐Responsive Anticounterfeiting Device and Stretching/Strain Sensor with Multimode Sensibility, Advanced Functional Material, 28 – 34.

 

 

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir