Galvaniz Nedir ?

Galvaniz, metalleri-özellikle çelikleri- korozyondan korumak veya korozyon ömrünü uzatmak için yapılan bir işlemdir. Genel bir bakış açısıyla bakacak olursak bir kaplama yöntemidir. Bu yöntem, çevredeki ortamdan korunması için kalın ana metale ince çinko kaplamasıdır. Özellikle lamba direkleri ve sokak tabelalarında gördüğümüz bu gümüş renk bir çinko kaplamasının göstergesidir.

 

Galvaniz Çeşitleri

 

Sıcak Daldırma Galvaniz: Sıcak daldırma galvaniz, çeliğin uygun şekilde ön hazırlığa tabii tutularak sıvı bir çinko eriyiği banyosuna daldırılıp, üst yüzeyin alaşımlanması ve çinkoyla kaplanması anlamına gelmektedir.

 

Elektro Galvaniz: Bu yöntemde erimiş bir çinko banyosundan yararlanılmaz. Bunun yerine çinko iyonlarını ana metale aktarmak için bir elektrolit çözeltisi içinde elektrik akımı kullanır. Pozitif yüklü malzeme üzerine biriken çinko metaline pozitif yüklü elektriksel olarak indirgen çinko iyonlarını içerir. Ayrıca çeliğin pürüzsüz çinko kaplamasını sağlamak için tane küçültme araçları da dahil edilebilir. Bu yöntem tipik olarak sac metal ruloya uygulanır. Bundan elde edilecek faydalar, hassas kaplama kalınlığı ve üniform kaplamadır. Ancak kaplama, sıcak daldırma galvanizleme işlemiyle elde edilen çinko kaplamadan daha ince olabilir ve bu nedenle, korozyon korumasının azalmasına neden olur. Elektro galvaniz işlemi yaygın olarak otomotiv sektöründe kullanılır.

 

 

Emir Ali YOLOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Gazi Üniversitesi

 

 

Kaynak :  Galvanizers, “What Are The Different Types Of Galvanizing?”

                 GALDER “Yeni Başlayanlar ve Kullanıcılar İçin Sıcak Daldırma Galvaniz”, İstanbul- Ekim 2017

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir