En Beyaz Boya

Küresel ısınmayı önlemek amacıyla Purdue Üniversitesi mühendisleri, en beyaz boyayı geliştirdi. Bu boya, ultra beyaz olmasının yanı sıra cisim yüzeyini de soğuk tutabiliyor.

Ticari tipik beyaz boya, ışığın %80-90’ını yansıtır. Geliştirilen en beyaz boya ise %98,1’ini yansıtıyor ve aynı zamanda kızılötesi ısıyı bir yüzeyden uzağa gönderiyor. Araştırmacılar bu beyazın, görünür ışığın %99,96’sını emebilen en siyah Vantablack’e eşdeğer olabileceğine inanıyorlar.

Boyayı bu kadar beyaz yapan iki özellik vardır. İlki, baryum sülfattır. Günlük hayatta karşımıza çıkan araç gereçleri beyaz yapmak için kullanılan temel kimyasal baryum sülfattır. İkinci özellik ise baryum sülfat parçacıklarının farklı boyutlarda olmasıdır. Bu özellik yüksek partikül konsantrasyonu ve dolaylı olarak boyaya en geniş spektral saçılmayı verir. Yani yüzeye çarpan ışınların farklı saçılmalarına sebep olur. Bu da yüksek yansıma oranına katkıda bulunur.

Ultra beyaz boyanın dayanıklı ve ticari üretime uygun olduğu belirtilmiştir. Bazı büyük şehirlerde evlerin çatılarında kullanılmaya başlanmıştır. Böylece bu tür çatıların klima kullanımını azaltacağı düşünülüyor. Bu boya formülasyonu için patent başvuruları yapılmıştır. Ayrıca Vantablack’e nazaran satışının halka açık olması planlanmaktadır.

 

 

Seray BOZKURT

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

 

Kaynaklar

  • bbc.com, News, Science-Environment-56749105
  • purdue.edu, The Whitest Paint.

 

1+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir