Difüzyon Kaynağı Nedir ?

Difüzyon kaynağı, metaller arası difüzyondan yararlanarak gerçekleştirilen katı hal birleştirme yöntemi olarak tanımlanır. Birbirleriyle birleştirilmeleri ergitme kaynağı ile mümkün olmayan, aralarında seramik ve kompozitlerin de yer aldığı, birçok demir esaslı ve demir dışı metal ve alaşımlarının birleştirilmesini mümkün kılan bir katı hal kaynağıdır. Difüzyon kaynağıyla kusursuz bir ara yüzey ve yüksek sıcaklıkta mekanik direnç elde edilebilmektedir. Bu avantajları nedeniyle porselen ve bakırın birleştirilmesinde; difüzyon kaynağı tekniği tercih edilmiştir.

Difüzyon kaynağı, genellikle birbirinden farklı özelliklere sahip iki tür metalin belirli bir kuvvet altında temas ettirilip daha sonra bu metallere koruyucu atmosfer fırını içerisinde yüksek sıcaklık uygulanması ile gerçekleştirilir. Alüminyum- Bakır, Çinko- Bakır; difüzyon kaynağıyla birleştirilen malzemelere örnek olarak verilebilmektedir.

Difüzyon kaynağında esas olan, birleştirilecek yüzeylerde teması sağlamak ve temas bölgesinde hızlı difüzyon sağlamaktır. Difüzyon hızı; yüksek sıcaklık, sürtünme ısısı ve basınç altında ısıtma gibi çeşitli uygulamalarda artırılabilir. Difüzyon kaynağında önemli hususlardan biri temas eden malzeme yüzeylerinin cüruf, oksit ve her türlü reaksiyon tabakalarından arındırılmasıdır. Yüzeyleri temiz ve yabancı madde barındırmayan malzemelerin difüzyon kaynağı daha kolay yapılmaktadır.

 

 

Nihan ULUSOY

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

Kaynaklar

  • Doç.Dr. Uğur Soy, 1000 Soruda Malzeme Bilimi.
  • Tolun, F., & Çelik, S. (2013). Difüzyon kaynağı ile birleştirilmiş bakır ve porselenin sonlu elemanlar yöntemi ile termal ve yapısal analizleri. Balıkesir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi15(1), 93-105.
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir