Cybertruck

Günümüzün en popüler girişimcisi, en ufak bir cümlesi bile haber kanallarına konu olan bilimin sınır tanımaz elemanıdır Elon Musk. Birçok kuruculuğu, birçok ortaklığı bulunmasına rağmen Elon Musk’ı bu üne kavuşturan şey şüphesiz ki yönetim kurulu başkanı, CEO’su ve baş tasarımcısı olduğu “Tesla” markasıdır. Tesla şirketi, kendine isim babası olarak ünlü mucit ve elektrik mühendisi “Nikola Tesla”yı benimsemiş, elektrikli araç tasarlayıp satan Amerika menşeili başarılı bir şirkettir. Şirketin ürettiği uzay aracı görünümlü elektrikli araçlar, sürücüsüz gidebilen otomobiller yeterince konuşulurken tanıttıkları elektrikli pick-up modeliyle de tüm dünyanın gözünü bir kez daha üzerine çekmeyi başarmıştır.

Adına CYBERTRUCK dedikleri bilim kurgu filmlerinden fırlamışçasına bir görüntüye sahip bu elektrikli kamyonet, insanların tasarımı konusunda en çok fikir ayrılığı yaşadığı Tesla ürünüdür. Bu kamyoneti en zor şartlara karşı koyabilmek için tasarladıklarını açıklayan şirket, diğer tüm modellerinde alüminyum kullanırken bu tasarımında 30X paslanmaz çelik kullanmayı tercih etmiştir. Bu malzemenin şekillendirilebilmesi mevcut teknolojiyle oldukça sınırlıyken kamyonetin sahip olduğu “kaba” görüntü kaçınılmaz hale gelmiştir. Tesla, bu tasarımı kurşun geçirmez olarak sunarken tanıtımda uyguladıkları balyoz darbesi de malzemeye hiçbir zarar vermemiştir. Eğer Elon Musk ve Tesla grubu, Cybertruck mevcut tasarımında değişikliğe gitmek isteselerdi yeni bir pres üretmek zorunda kalacaklardı. Bu durumda konuşulan tasarladıkları kamyonet değil, sektöre kazandırdıkları yeni imalat yöntemi olurdu.

Birçok uzmanın -benim de katıldığım- görüşüne göre, bu aracın Avrupa’da trafiğe çıkması mevcut tasarımıyla pek mümkün görünmüyor. Mevcut haliyle yalnızca Amerika pazarında yer alabilecek olan Cybertruck, tüm dünya pazarında söz sahibi olmak isteyen Elon Musk ve Tesla grubu için çözülmesi gereken bir problem olarak bekliyor. Mevcut tasarımda bulunan keskin köşeli hatlar, kaza anında yaya ve diğer araçlar için büyük problem oluşturabilir. 3 mm paslanmaz çelikle kaplanmış bu araç, mevcut hız sınırlarında bir kazaya karışsa dahi ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu tasarım, darbe anında enerjiyi absorbe edecek yumuşak hatlara sahip olmadığından kaza durumunda araç kabinine hava yastıklarının dahi yetersiz kalacağı büyüklükte enerji iletip büyük tehlike oluşturabilir.

Elon Musk ve Tesla şirketi henüz Cybertruck tasarımında değişiklik yapacağına dair bir açıklamada bulunmadı ancak 2021 sonunda üretiminin başlanacağı düşünülürse yakın zamanda bu konuyla ilgili bilgilendirme yapılması bekleniyor.

 

Berke GÜLTEKİN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

6+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir