Çelik Jantlar Nasıl Üretilir ?

Jantlar araç hareketlerinden sorumludur ve en kritik parçalardan birisidir. Bir çok yüke maruz kalırlar ve bu sebeple araç türlerine göre farklı malzemelerden üretilebilirler. Çelik jantların üretimi alaşımlı jantlara göre daha kolay ve düşük maliyetlidir.

 

ÜRETİMİ

Çelik jantalar genel anlamda kasnak ve disk olmak üzere iki aşamada üretilir. Ayrı ayrı üretilen bu iki parça daha sonra birleştirme prosesine tabi tutulur.

 

Kasnak üretimi ; istenilen boyutlarda kesilen Çelik sac levhalar merdaneler yardımıyla yuvarlanarak kasnak haline getirilir ve kaynak yardımıyla iki uç birleştirilir. Kaynak işleminden doğan fazlalıklar ise gerekli işlemlerle giderilir.

 

Disk üretimi; kasnak üretiminde oldugu gibi levhalar istenilen boyutlarda kesilir. Bir dizi işleme tutulan çelik levhalar presleme kalıbının üzerine konur ve baskı altında kalarak disk formunu alırlar. Bu aşamadan sonra delik delme işlemine tabi tutulan diskler kasnakla birleşmeye hazır hale gelirler.

 

Birleştirme; kasnak ve disk montaj presi ile birleştirilir. Kusursuz olması gereken birtakım denge ayarları yapılan kasnak ve disk tozaltı kaynağı ile tam olarak birleştirilir, çapaklardan ve fazlalıklardan temizlenen çelik jant boyama ünitesine gönderilerek nihai halini alır.

 

 

Halil BÖREK

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

Kaynak : Nougeria, L (2016). Manufacturing processes Applied to the steel wheel production. Journal of managment & techonology. 4(2)

3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir