Biyomalzeme Nedir ?

Biyomalzemeler; güvenilir ve fizyolojik olarak kabul edilebilir, vücuttaki bir kısmın onarımını sağlamak veya yapılamayan işlevin tekrardan yapılabilmesini sağlamak amacıyla canlı vücutlarına yerleştirilen malzemelerdir.

Malzeme biliminin bir dalı olan biyomalzemeler; ismini içinde bulunan biyolojik malzemelerden almaz, keza bu malzemeler içerisinde biyolojik malzemeler bulundurmak zorunda değildir. Biyomalzeme ismini bir canlının biyolojisine sağladığı uyumu sebebiyle kazanmıştır.

Biyomalzemeler henüz 50-60 yıldır bir bilim olarak kabul görse de, Maya dönemlerine kadar insanların çeşitli biyolojik uyuma sahip materyalleri biyomalzeme olarak farketmeden kullandığı bilinmektedir. Bu bilim üzerinde yapılan çalışmalar biyomalzeme mühendisliği olarak adlandırılır. Pek çok şirketin geleceğin bilimi olarak görmesinden dolayı çok yüksek yatırımlara tabi tuttuğu bu alan yükselişte olan bir sektör olarak gelişimine hızla devam etmektedir.

 

Biyomalzemelerin genel özellikleri başlıca şöyle olmalıdır;

– Alerjik ve kanserojen olmamalı

– Biouyumlu olmalı

– Toksik olmamalı

– Sterilizasyona uygun olmalı

– İşlenebilir olmalı

 

 

Biyomalzemeler genel olarak; polimer, metalik, seramik ve kompozit biyomalzemeler olmak üzere 4 ana başlık altında toplanabilir. Silikon, titanyum, alüminyum oksit, polimer-seramik örnek verilebilir.

 

Berk MERTOĞLU

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

 

 

Kaynak: Levtems.com

              Biofabris.com

              Biolinscientefic.com

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir