Bayblend Nedir ?

LCD TV’ler, günümüzde hemen hemen her evde bulunan, çoğu insanın hayatının büyük kısmını beraber harcadığı bir üründür. Bu ürünün büyük kısmı polimerler veya alaşım/karışımlarından oluşmaktadır. “Ev ortamında ne kadar zor koşul olabilir?” şeklinde düşünsek dahi yapıldığı malzemenin sağladığı özellikler olmasa ciddi problemler ortaya çıkabilirdi. Dış bölümü “Bayblend FR 3006” polimer karışımından yapılmış bir LCD TV üzerinden konuşalım.

Bayblend” ticari ismiyle “Bayer” Şirketi tarafından üretilmiş bu karışımlar bir “PC/ABS” amorf termoplastik karışımıdır ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Karışımı oluşturan polikarbonat ve akrilonitril-bütadien-stiren polimerlerinin akışkanlık, ısıl direnç, alev geciktiricilik gibi bütün iyi özellikleri PC/ABS karışımında toplanmaktadır. Aynı birleşimi kullanıldığı Cycoloy™, Idemitsu™, Iupilon™, ve Triax™ 2000 gibi ticari isimler almış PC/ABS karışımları da bulunmaktadır.

Opak özellik sergileyen PC/ABS karışımları; iyi boyutsal kararlılık, düşük nem emilimi, yüksek sertlik, -50 °C’ye kadar darbe dayanımı, mükemmel UV kararlılığı, iyi işlenebilirlik, ısı direnci, alev geciktirme gibi pozitif özellikleriyle sektörde geniş yere sahipken; benzin, aromatik hidrokarbonlar, esterler, ketonlar ve bazı klorürlü hidrokarbonlara karşı kimyasal direnci zayıftır.

Bayer şirketinin ürettiği Bayblend karışımları genel anlamda otomotiv, elektrik/elektronik, ev eşyaları, iletişim sektörü, eğlence ve spor malzemeleri gibi ürünlerin üretiminde hammadde olarak belirlenmiştir. Şirket, bu karışıma eklemeler yaparak yeni polimer karışımları sentezlemiş farklı özelliklerini iyileştirerek daha geniş kullanım alanlarında yer almasını amaçlamıştır. Bayblend FR 3006 karışımı da bu çalışmaların bir ürünüdür. Bayblend FR 3006 karışımı, içeriğindeki fosfat/PTFE sayesinde amorf fazda alev geciktirme özelliğine sahiptir. Bu özellik elektrik-elektronik uygulamaları için olmazsa olmazdır. Örneğin; bahsettiğimiz LCD TV’nin iç devrelerinde veya elektronik aksamında oluşabilecek elektrik kaçağı kıvılcama, dolaylı olarak yangına sebebiyet vererek hayati tehlikelere yol açabilir. Ancak dış bölümünde kullanılan polimer karışımının alev geciktiricilik özelliğiyle tehlike minimum seviyeye indirilmiş olur.

Bayblend FR 3006‘nın geniş bir sıcaklık aralığında Izod darbe mukavemeti yüksektir. Elastiklik modülü yaklaşık 2700 MPa’dır. Bu bilgiler ışığında bir değerlendirme yapacak olursak LCD TV’nin daha genel kullanılacağı alan olan ev ortamında oluşabilecek darbelere karşı bütünlüğünü koruyacağını anlayabiliriz.

Vicat yumuşama sıcaklığı yaklaşık 110 °C’dir. Bu ise polimer karışımının 75°C’ye kadar olan sıcaklık değerlerindeki kullanımında problem oluşturmayacağı anlamına gelir.  Bu özelliği değerlendirecek olursak LCD TV için oda sıcaklığının 24°C kabul edilmesi bir yana, Türkiye’de görülen en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçen, 27 Ağustos 1961 yılında Şırnak-Cizre’de ölçülmüş   49.0°C ve dünyada görülen en yüksek sıcaklık olarak kaydedilen yaşamın olmadığı Lut Çölü’nde 2005 yılında ölçülmüş 70.7°C sıcaklık değerlerinde dahi elektronik devrelerinden bağımsız olarak değerlendirildiğinde dış katmanında kullanılan Bayblend FR 3006 sayesinde sorun yaşamayacaktır.

Bu polimer karışımı ve genel olarak Bayblend karışımları enjeksiyonla kalıplanmaya müsaittir. LCD TV’nin dış polimer parçaları enjeksiyon yöntemiyle rahatlıkla üretilebilir. Enjeksiyon vida sıcaklıkları 240-280°C, kalıp sıcaklığı 70-90°C seçilmesi gerekirken kalıplama öncesi granüller 2-4 saat boyunca 95-100°C arasında kurutma işlemine tabi tutulmalıdır. Bunlara ek olarak kalıplama esnasında vida hızı 0.1 ile 0.3 m/s seçilmelidir.

LCD TV üretimi için genelde siyah renk tercih edilse de ticari rekabet uğruna farklı tasarımlarda yapılabilir. Bayblend karışımları boyama için oldukça uygundur. Ancak kullanılacak boya cinsi oldukça önemlidir. Aksi takdirde kullanılacak boya ürünün tokluğunu olumsuz yönde etkiler. Ayrıca iyi yapışma özellikleri sayesinde poliüretan kaplamalara iyi uyum sağlar.

 

 

Berke GÜLTEKİN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

Kaynak:  Taşdemir, M., ‘Polimer Karışımları ve Uygulamaları’, Seçkin Yayıncılık, 2016.

                Bayer Material Sci., Bayblend – Product Range / Typical Values / Properties / Processing

                Utracki, L.A., ‘Polymer Blends Handbook’, Vol 1, Kluwer Aca. Pub., 2002.

2+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir