Bal Peteği Kompozit Nedir ?

Tabakalı kompozitlerin bir türü olan bal peteği (honeycomb) kompozitler, çok ince tabakaların şekillendirilmesi ile elde edilen son derece hafif yapılardır. Bu tip yapılar doğada bulunan bal peteklerinden esinlenerek altıgen yapıya sahip olacak şekilde geliştirilmiştir. Diğer birçok malzemeye göre çok düşük ağırlığa ve yüksek dayanıma sahip malzemelerdir. Özellikle çarpma sonucu ortaya çıkan enerjinin absorbe edilmesi gereken yapılarda kullanılır ve iki tabaka arasına yerleştirildiğinde ortaya atalet momenti ve eğilme dayanımı artmış bir yapı ortaya çıkar. Petekler tabakalara genellikle yapıştırıcı ile yapıştırılır. Hücre yapısı, yüzey ve yapıştırıcı seçimi için dikkate alınan bazı kriterler hücrenin ve tabakaların mekanik özellikleri, yapıştırıcı performansı, hafif olup olmaması, kullanılacağı ortam ve üretim maliyetidir. Görerek muayene, tap testleri, X-ışınları (radyografi), ultrason, eddy akımları, termografi gibi tahribatsız muayene yöntemleriyle yapıda oluşabilecek hasarlar belirlenebilir. Bal peteği sandviç yapısı, kompozit endüstrisinin en değerli yapısal mühendislik buluşlarından biri haline gelmiş olup özellikle de havacılık, denizcilik, uzay sektöründe kullanılmaktadırlar.

 

 

Selin Nur TUKELMAN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

Kaynaklar

  • ERCAN H. et al., Uçak Sanayiinde Kullanılan Balpeteği Kompozitlerin Tahribatsız Muayeneleri Ve Tamiri, 6.th International Advanced Technologies Symposium (IATS’11), 16-18 May 2011, Elazığ, Turkey.
  • Ercan H., Uçak Sanayiinde Kullanılan Balpeteği Kompozitlerinin Mekanik Davranışlarının İncelenmesi Doktora Tezi, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul, 2006.
  • TUNCER D., Balpeteği (Honeycomb) Kompozit Sunumu, 16 Aralık 2015.
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir