Aerojel Nedir ?

Aerojel 1931 yılında Samuel Stephen Kistler tarafından silika jeller kullanılarak oluşturulmuştur. Jellerin içerisindeki sıvının yüzey gerilimi sayesinde koruyucu tabaka oluşur ve dağılmayı önler. Aerojellerde ise sıvı yerine gaz bileşenleri vardır.

Dünyanın en hafif ve yoğunluğu en düşük katı cismidir. Öyle ki %99.8’i havadan oluşur. Gözenekli, yarısaydam ve kırılgan yapıda duman görünümlü malzemelerdir. 1300°C ısıya kadar dayanabilirler. Yani süper-yalıtkan bir malzemedir.

 Aerojel, ışığı düzgün ve eşit yayma, aynı zamanda yalıtkan olma özelliğiyle mimaride dikkat çeken bir malzemeydi ancak iş gören diğer dış cephe malzemelerine göre pahalıya patlıyordu. 1960-70’lerde mürekkep, boya ve hatta merhemlerde kıvam verici madde olarak kullanılmaya başlandı. 1980’lerin başında ise CERN ve NASA laboratuvarlarında kullanıldı. 7 Şubat 1999’da uzaya gönderilen STARDUST uzay aracında aerojeller, yıldızlararası toz toplayıcı olarak kullanıldı. Nükleer atık depolama, kurşun geçirmez yelek, otomobil, uzay araçları ve güneş panelleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Aerojel ilk olarak silika esaslı olsa da günümüzde metal oksit ve karbon aerojeller üretilmiştir. Bu malzemeler geri dönüştürüldüğünde sadece kum olduğu belirtilmektedir. Doğayı kirletmeyen ve zarar vermeyen bir malzemedir.

 

 

Seray BOZKURT

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

 

 

Kaynak:    muhendisbeyinler.net, Aerojel Nedir ?

                 olo.com.tr, Aerojel Üstün Özellikleri-Çeşitleri ve Değişen Uygulama Alanları.

                 muhendisolmak.com, Aerojel Nedir ?

                 Mark MIODOWNIK, Eşyanın Tabiatı

3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir