ABS Nedir ?

Akrilonitril bütadien stiren veya kısaltılmış ismiyle ABS; %15-%35 akrilonitril, %5-%30 bütadien, %40-%60 stiren içermektedir. Emülsiyon, süspansiyon, kütle polimerleşmesi yöntemleriyle üretilebilmekte fakat temel olarak tüm yöntemlerde polistiren ve poliakrilonitrilin kısa zincirlerinin polibütadienin uzun zincirleriyle çapraz bağlanması amaçlanmaktadır. Komşu nitril grupları, kutupsal olarak diğer zincirleri çekip bağlayarak saf polistirenden çok daha dayanıklı olan ABS’yi oluşturur. İdeal çalışma sıcaklığı -25ᵒC – 60ᵒC olmasına karşın 90ᵒC’ye kadar yüksek mekanik özellikler sağlamaya devam eder.

 

 

Enjeksiyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılan bir PS kopolimeridir. Bu malzemenin yaygınlığının başlıca sebebi düşük maliyetine karşın üreticilere sağladığı yüksek performans değerleridir. Çok yüksek darbe direncinin yanında kimyasal direnci de oldukça iyidir. ABS iyi yüzey özelliklerine sahip olmasına rağmen içerdiği doymamış bağlar sebebiyle ısı ve ışığa zayıflık gösterir, ani şekilde yanabilir. UV ışınlarına karşı dayanıklılığı, stiren akrilat kauçuklarla iyileştirilip kullanım sıcaklığı 118ᵒC’ye kadar arttırılabilmektedir.  Ani ve tamamen yanma dezavantajını minimize etmek için ise PVC ile karıştırılır ve uyumlaştırma işlemine ihtiyaç olmadan çok iyi etkileşim verir. Bu etkileşimle birlikte ABS/PVC karışımları düşük maliyetli elektrik panellerinde tercih edilmektedir.

ABS, polimer piyasasında kendine geniş bir yer edinmiştir. Otomotiv, inşaat ve teknoloji uygulamalarında yaygın olarak kullanılmakla birlikte gıda endüstrisinde de tercih edilebilmektedir. Lider oyuncak firması LEGO, ürünlerinin hemen hemen hepsinde ABS tercih etmektedir.

 

 

Berke GÜLTEKİN

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği

Marmara Üniversitesi

 

 

Kaynak :  Polymer Properties Database, ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE (ABS)

                Prof. Dr. Münir TAŞDEMİR, Polimer Karışımları ve Uygulamaları (Ankara: Seçkin Yayınları 2016) 122.

3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir